Varför jobbar du hos Folktandvården?

Tandläkare Rasha Alkasid

-Medan jag läste till tandläkare provade jag på att sommarpraktisera på Folktandvården. Jag såg då att hur man på ett tydligt och strukturerat sätt introducerade nya medarbetare. Det var klart vad som skulle i introduktionen och hur handledningen skulle gå till.
När jag sedan blev färdig tandläkare valde jag Folktandvården eftersom jag kände mig väldigt trygg i det stöd jag visste jag skulle få.

Tandläkare Rasha Alkasid Folktandvården i Västervik

Tandhygienist Karla Pettersson– Introduktionsprogrammet var den största anledningen till att Folktandvården lockade mig.
Som nyutexaminerad vill jag ha god tid på mig att lära mig yrket kliniskt och ha en handledare till hands på kliniken för att kunna rådfråga.
Jag har haft en bra handledare som har stöttat mig och gett mig bra självförtroende inom mitt yrke. Det har gjort att jag vågar mer nu. Även de övergripande föreläsningarna har varit toppen. Att lära känna vem/vilka man jobbar för känns viktigt och det har också varit kul att träffa de andra nyanställda.

Tandhygienist Karla Pettersson, Folktandvården i Mönsterås

Tandläkare Varjoojan Sepanian- Jag valde Folktandvården eftersom det känns tryggt att arbeta i en stor organisation. Under mina år här har jag lärt mig otroligt mycket - både odontologiskt och administrativt men även socialt, tillsammans med mina kollegor.
Jag har haft privilegiet att arbeta både på en mycket liten klinik och en mycket stor sådan. Denna erfarenhet har gjort att jag växt i min roll som vårdgivare, tack vare stort stöd från mina medarbetare och genom att jag lärt mig fatta egna beslut. Jag trivs väldigt bra i Folktandvården!

Tandläkare Varoojan Sepanian, Folktandvården i Eslöv

Är du intresserad att arbeta inom Folktandvården? Kontakta Folktandvården i ditt län.

Här finns alla lediga jobb inom Sveriges Folktandvårder.